czwartek, 21 kwietnia 2011

...bo zgrzeszylam

Szperam w poszukiwaniu adekwatnej dla Afryki kampani zapobiegania rakowi szyjki macicy. I troche przypadkiem natknelam sie na mysl, ktora mnie olsnila. Rak jako choroba, tak silnie wplywa na nasze poczucie bezpieczenstwa, bo poza realnym zagrozeniem zycia, dziala tutaj zasada odwroconego wymiaru sprawiedliwosci: jestem skazany (no bo kto wyszedl z raka? pokazcie mi takiego? przecierz nikt w to nie wierzy), czyli jestem winny.

I zaczynaja sie poszukiwania win. Czynione przez nas, lekarzy, przez najblizszych.
 • palilem
 • jadlam czipsy
 • spalam z facetami
 • pilem alkohol
 • jadlam niezdrowo
 • tlumilam emocje
Efekt winy - kary wzmacnia religijna, lub raczej koscielna retoryka, tak lubiana przez media: Dekalog K...., dziesiec przykazan jak uniknac raka itede itepe. Lubimy zamykac wszystko w system dziesietny i miec poczucie przestrzegania "zasad" pozwalajacych nam trzymac sie z dala od gowna, ale nawet jesli dorzucimy sobie glowne prawdy wiary i wszystkie przykazania koscielne, rak i tak nas dopadnie, gdy bedzie mial na to ochote. A fakt naszej winy, bedzie mial tu mimo wszystko duzo mniejsze znaczenie, niz zwyklismy wierzyc.

Wesolych Swiat.

4 komentarze:

 1. lubimy wierzyć, że wszystko dzieje się z jakiegoś powodu. Jesteśmy doświadczani bo: zgrzeszyliśmy, bo to nas wzmocni, bo Bóg tak chciał. Kara nie musi dotyczyć rzeczy dokonanych... no bo czym zgrzeszyły dzieci?
  Te wszystkie dywagacje nie prowadzą do niczego...

  Ostatnio Kamil Durczok powiedział, że tego typu pytania należą do serii głupich bo tak naprawdę nie ma sensu ich zadawać....
  Coś w tym jest.

  OdpowiedzUsuń
 2. To ciekawe! Masz rację, mimo wiedzy i zdrowego rozsądku na poziomie zadowalającym,to zdarza się też w tą stronę myślę i nie lubię tego. Muszę się wtedy stawiać do pionu!To taki złóg mentalny, co czasem wychyla łeb i przeszkadza po prostu być ;)
  Ja bym to zwaliła na europejsko - bliskowschodnią kulturę "winy" :) Jak to jest w Afryce, jak myślisz? Czy kolonizatorzy przywieźli ze sobą taki bagaż?

  OdpowiedzUsuń
 3. zlog mentalny, bardzo zgrabnie to ujelas, Polu.
  Ja moj zlog wale slowami mojego profa - Madame, kazdy z nas ma brodawczaka; interesowac nas powinno bardziej, dlaczego u jednych doprowadza on do raka a u innych nie.

  Nie wiem jak to jest w Afryce. Mysle, ze czesciej choroba pojmowana jest jako palec Bozy, czyli rowniez wina, a do tego "sprawiedliwa" kara
  ech, szkoda gadac

  OdpowiedzUsuń
 4. http://www.eternal-harmony.net/harmonia-ciala-i-duszy/tworzenie-zdrowia-teoretyczne-podstawy/mowa-ciala-mowa-naszej-duszy-symbolika-zaburzen-w-ciele

  o ja pierdolę, jak mnie wkurwia mnie takie myślenie...

  OdpowiedzUsuń