niedziela, 5 lutego 2012

21 dni do wyborów - początek kampanii wyborczej

Abdoulaye Wade w Mbacke

foto: Pressafrik


Dzisiaj oficjalnie rozpoczyna się prezydencka kampania wyborcza. Po jednej stronie prezydent Wade, po drugiej Ruch M23, którego największą słabością jest brak lidera, lub raczej nadmiar liderów. Mimo starań, koalicyjnej opozycji Benoo Sigil Senegal (polityczny człon Ruchu M23) nie udało się wyłonić jednego, wspólnego kontrkandydata.

Szkoda. 1 : 0 dla Wada.

Cytowany już tutaj Moustapha Niasse zapowiedział, że koalicja skupi się na działaniach mających na celu zmuszenie prezydenta do wycofania swojej kandydatury. Jak dla mnie, to już jest 2 : 0 dla Wada.


O bractwie Tidianija wspomniałam tutaj. Słowo wyjaśnienia: muzułmanie w Senegalu skupieni są wokół bractw (konfraterni), na czele których stoją wielkie rody i fundatorzy bractw. Jest międzynarodowe bractwo Tidianija (najliczniejsze, lecz wcale nie najsilniejsze), lokalne bractwo Muridija; jest też Niassen, Layen. Największe znaczenie, także w życiu politycznym odgrywają dwa pierwsze, Muridija dodatkowo ma wielkie wpływy ekonomiczne.


Nieprzypadkowo prezydent Wade rozpoczął swoją kampanię od wizyty w mieście Mbacke, sąsiadującym ze świętym miejscem wyznawców Muridija – Touba. Powtórzę za francuskim radiem RFI – to początek symboliczny – prezydent najpierw udał się do swojego marabuta po namaszczenie i wyraźnie wskazał gdzie ulokowane są jego sympatie.

3 : 0 dla Wada.


założyciel bractwa Muridija - Cheikh Amadou BambaCzy to już koniec meczu? Przekonamy się w najbliższych dniach, gdy zakończą się obchody święta Urodzin Proroka i gdy odpuści mróz (16 stopni C to jednak temperatura ekstremalnie niska tutaj).

8 komentarzy:

 1. Aniu!
  Poczytuję sobie Twoje wiadomości,co prawda bardziej w kontekście procesu zdrowienia(ja równiez jestem po RSM 1B2),ale fajnie jest przy okazji dowiedzieć się czegoś z dalekiego kraju.
  Rozbawiłaś mnie dziś temperaturą,ja mam prawie 25 na minusie.
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 2. Kasiu, nie uwierzysz, ale ja tylko raz rozmawiałam z babeczką po RSM. Jak Ci?

  No to dzieli nas 40 stopni ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak mi? Ogólnie bardzo dobrze fizycznie,gorzej działa psychika,szczególnie przed wizytami kontrolnymi.Ale co tam,jesteśmy młode,silne i żaden rak nas nie pokona.Będziemy tańczyć kankana-Ty w 2015,ja w 2016.

   Gorace pozdrowienia Aniu!

   Usuń
 3. Aniu, dzięki za kolejny odcinek!

  OdpowiedzUsuń
 4. W Weekend u nas -23 rano i -18 w południe. Co ty możesz wiedzieć o mrozie ????
  Kot zamieszkał w mojej pidżamie, a na samochód muszę 30min chuchać by raczył odmarznąć zamek centralny. Citroen(choć to niewiarygodne) mimo mrozu w kabinie odpala jak szalony za 1 razem.

  OdpowiedzUsuń
 5. Anusia, a mi Nissan tez odpala od 1 razu :D:D:D
  Haniu, prosze bardzo

  Kota nasz tez spi pod kocem z nami. Rozwazam zakup koøderki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Inny świat..... ;)))) Nawet mróz w innych stopniach się mierzy ;)

   Usuń
 6. Koniecznie przeprowadź import voodu czystu z kraju, to pomaga na wszystko.

  OdpowiedzUsuń