czwartek, 7 marca 2013

Maroko - sprawozdanie, cz. 1

Maroko zauroczyło mnie i zaostrzyło apetyt na więcej. Więcej podróży, więcej nowego i ... więcej ludzi (ale o tym na końcu).

Nie zjechałam Maroka wzdłuż i wszerz, poznałam zaledwie część gór Antyatlasu i autostradę z Rabaru do Agadiru. Nie mieszkałam u Berberów, nie rozmawiałam z kobietami, lecz ich umiłowanie życia, pokoju (mimo walecznej przeszłości) i radości sprawiły, że bardzo chciałabym tam wrócić. Mój pobyt w Maroku nie miał celu turystycznego, ale gdy tylko nadarzała się okazaja, zrywałam się ze smyczy, by pooglądać, porozmawiać lub chociaż posmakować.

Moje pierwsze zauroczenie, to właśnie ludzie południa Maroka - Berberzy. Udzielił mi się ich spokój i przekonanie o celowości wszystkiego co nas spotyka. Czułam się przy nich dobrze i bezpiecznie. Chłopiec hotelowy, kelner, kierowca, wszyscy uśmiechali się z dumą słysząc moje zachwyty nad ich ojczyzną. Gdy wydarzyło się najbardziej nieprawdopodobne spotkanie, oczywiście nie miałam przy sobie aparatu, ale... może to i lepiej?

Pewnego wolnego popołudnia rozsiadłam się z książką na TYCH schodach.
Kazba Tizourgane
Dołączyła do mnie żona właściciela hoteliku/kazby. Po chwili wspięła się do nas Kobieta - starowinka, zakutana w tradycyjne czarne i haftowane spódnice, w czerwonych, schodzonych babuszkach, z żywotnym błyskiem w zielonych (!) oczach. Kobiety pogawędziły, pouśmiechały się i już miały sie rozstać, gdy po twarzy starszej zaczęła chodzić pszczoła. Babcinka odruchowo chwyciła insekta gołą ręką, a gdy zauważyła, że to pszczoła, zaczęła się nad nią roztkliwiać śpiewnym, młodym glosikiem. Okazało się, że sama ma ule i, jak twierdziła, rozpoznała swoją pszczołę. - Coś Ty głupia zrobiła? - gospodyni tłumaczyła mi monolog tamtej w języku tamazight - zmęczyłaś się, zakurzyłaś, odpocznij troche i leć do domku, albo nie, sama cię odniosę - pszczoła cały czas chodziła jej po ręcę i co najdziwniejsze, nie ukąsiła jej ani razu. Zwykłe/niezwykłe spotkanie.
 

6 komentarzy:

 1. niezwykłe masz życie, Aniu:)

  OdpowiedzUsuń
 2. niezwykle zycie
  niezwykla wrazliwosc
  fajnie, ze sie dzielisz z nami

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękne jest Maroko, widziane Twoimi oczami, z normalnym ludzkim życiem, a nie tylko hotelowym.
  Wiesz, ja w kolejnym poscie chcę nawiązać do owadów- do pszczół i nie tylko. Okazuje się,że pszczoły są też dziedzictwem kulturowym wsi, przypisanym kulturze narodu.
  Cieszę się ,że wróciła Ci wena twórcza, że piszesz i pokazujesz nam piękne zakątki ziemi.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzięki Tobie przez chwilę też na tych schodach usiadłam

  OdpowiedzUsuń
 5. Zadziwiła mnie ta historia z pszczołą. Jest piękna. W istocie magiczna.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń