piątek, 28 maja 2010

Pacjentka pozywa NFZ i Ministerstwo Zdrowia

Wlasnie przeczytalam artykul dot sprawy Janiny Orczyk, o poruszajacym tytule "Mam raka i dosc proszenia o leczenie. Ide do sadu". Horror.

Zostalo jej odmowione prawo kontynuowania terapii, bo wg przepisow wykorzystala wszystkie mozliwosci. Ale tylko wg przepisow. Realne sposoby dalszego leczenia istnieja i wg lekarzy sa to po prostu inne sciezki na zasadzie - jedno nie zadzialalo, trzeba probowac inne. Ale NFZ chorym na raka nerki daje prawo do tylko jednej sciezki. Zadziala to dobrze, nie zadziala to...

8 komentarzy:

 1. Ja również przeczytałam. No comments!

  Może dodaj linka do artykułu?

  OdpowiedzUsuń
 2. jak sie dodaje linki? juz dawno chcialam to zrobic :(

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeśli chcesz żeby jakieś słowo było linkiem powinnaś użyć kodu html (w którym pisze się strony www) - to w miarę proste :) nie uciekaj jeszcze!

  Tutaj masz info jak to się prosto robi w bloggerze:)

  Powodzenia

  OdpowiedzUsuń
 4. udalo sie :). Antywirus blokowal wyswietlenie sie okienka do linka :)
  W takich momentach czuje sie tak beznadziejnie stara :( Chociaz i tak nie doscigne jednego z moich szefow, ktory chcial wypelniac w kompie zeskanowana tabelke :D
  dzieki. teraz powklejam linki takze w innych miejscach.

  OdpowiedzUsuń
 5. Super :)
  Jaka tam stara, nie i jeszcze raz nie!

  I co z tego, że komputerami interesują się głównie 15letni pryszczaci?
  Nam to narzędzie jest potrzebne i dlatego uczymy się je obsługiwać! Bo mamy coś do powiedzenia!

  A mi to jeszcze sprawia przyjemność,takie dłubanie na zapleczu, więc jak mogę to pomogę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Niektórzy się jak widać nie wpisują w istniejący system, a dla urzędnika pacjent ma trzeciorzędne znaczenie - na pierwszym miejscu w praktycznie każdym wspólczesnym systemie opieki zdrowotnej są pieniądze. (wyjątkiem są kraje "3 świata") Niestety na "wyjście" z systemu, czyli leczenie we własnym zakresie, niekonwencjonalnymi metodami, decydują się nieliczni - głównie z powodów finansowych i strachu przed nieznanym. Pozew tej Pani jak najbardziej słuszny, bo w każdym publicznym systemie zdrowotnym pacjent, jeśli chce, powinien mieć prawo do kontynuowania leczenia niezależnie od skuteczności poprzednich metod. Nasz NFZ jest ewenementem na skalę Europejską we wprowadzaniu bzdurnych przepisów i swoistej (aczkolwiek głośno niewypowiedzianej) segregacji chorych na tych "rokujących" i "nierokujących:", czyt. Opłacalnych i nieopłacalnych.

  OdpowiedzUsuń
 7. ta, straszno i smutno sie zrobilo
  ale w 3 swiecie jeszcze trudniej...

  OdpowiedzUsuń
 8. Smartfood proszę pamietaj, że metodami niekonwencjonalnym możemy wspomagać swoje leczenie. Podstawą przeżycia dla pacjenta onkologicznego jest medycyna zachodnia - chirurg, radiolog itp.
  Straszne jest to, że o zastosowanie tej medycyny musimy walczyć. Pani Janina wybrała walkę o swoje zdrowie na drodze sądowej i podziwiam ją za to. Że się nie poddaje, że wykorzystuje drogę urzędową aby wygrać z urzędem.

  OdpowiedzUsuń